Izraelská panorámata

Díky souběhu několika příznivých okolností se mi letos podařilo realizovat už delší dobu plánovaný záměr, totiž výlet do Svaté země - do Izraele. Kromě mnoha zážitků jsem si přivezl i spoustu fotomateriálu, jehož zpracování bude nějakou tu dobu trvat. No jelikož jsem s sebou tentokrát vzal i stativ a chtěl jsem si vyzkoušet opět něco nového, jako první reportáž dávám k dobru sadu panorámat. Předem se omlouvám, ale pokud mělo být něco vidět, musel jsem trochu obětovat design stránek. (28.4.2008)

Na začátek trocha techniky. Jelikož s panorámaty nemám prakticky žádné zkušenosti, první starostí bylo zapojit Google a pohledat nástroje, které mi s jejich tvorbou pomohou. Podmínky byly jednoduché - musí to fungovat a musí to být dostupné zdarma, nejlépe i se zdrojovými kódy. Nakonec se můj výběr omezil na dva nástroje, konkrétně AutoStich a Hugin; při tvorbě jsem vyzkoušel oba.

AutoStitch je plně funkční demoverze programu (jediné "omezení", které jsem vysledoval, spočívá v tom, že program se po čase stane nefunkčním a je třeba - jako k tomu nabádají i autoři na stránkách programu - stáhnout novou verzi), který vznikl v rámci výzkumu na univerzitě v Britské Kolumbii. Po několika jednoduchých nastaveních (typu formát a kvalita výstupu) stačí jen vložit příslušné fotky v libovolném pořadí, program si je sám seřadí a po chvíli práce "vyplivne" už hotové panoráma, které je pouze nutné oříznout a je hotovo. Musím říct, že mě program velmi příjemně překvapil jak jednoduchostí ovládání, tak až neuvěřitelnou úspěšností spojování a nakonec všechna panorámata zde zveřejněná jsou vyráběna právě pomocí tohoto programu. Jako přednosti bych vyzdvihl jednoduchost, rychlost a spolehlivost výstupů; občas se však programu nepodařilo některé snímky do panorámatu připojit, typicky tehdy když překryv sousedních snímků byl příliš malý nebo naopak příliš velký.

Hugin je vlastně grafická nadstavba nad několika programy, některé z nich (autopano) je dokonce nutné stáhnout zvlášť. Jako zásadní výhodu vidím možnost ovlivnění spojování a výstupu, přitom ovládání je pořád poměrně jednoduché. Pomocí ruční definice bodů pro spojování (prostředí pro definici těchto bodů je mimochodem velmi povedené a není se třeba bát přílišné zdlouhavosti) se mi podařilo spojit i snímky, které AutoStitch spojit odmítal. Naopak mě zklamalo prolnutí snímků, kde byly jasně znatelné rozdíly v sytosti a tonalitě barev. Problém byl dle FAQ zřejmě v tom, že jsem použil výstup do JPEGu místo do TIFF; nicméně výstupy z AutoStitch mi kvalitou postačovaly a tak jsem nad dalším nastavením nijak zvlášť dál nebádal. Hugin zřejmě použiju v případě, že bych některé z panorámat chtěl tisknout; pro web ovšem určitě stačí AutoStitch.

Tolik k technice, nyní už první panoráma. Jedná se o pohled na Genezaretské jezero u Tabhy, místa kde Ježíš nasytil zástupy lidu pěti chleby a dvěma rybami. Původně bylo tvořeno osmi fotkami, no toto je jedno z panorámat kdy AutoStitch selhal a spojil pouze pět fotek. Pomocí Huginu se mi podařilo spojit po půlhodince práce (včetně zvykání si na program) všechny fotky, no už se zmíněnými rozdíly v tonalitě přechodů. Panoráma z pěti fotek se mi pak nakonec stejně líbilo více, proto sem dávám toto. Foceno ze stativu s manuálním nastavením expozice, po zpracování AutoStitchem dooříznuto a lehce upraveno GIMPem. Výsledek má 6790x2058 bodů.

Druhé panoráma je foceno kousek od prvního; jde o pohled z Hory Blahoslavenství opět na Genezaretské jezero. Tentokrát jde o složeninu 12 fotografií (1x12) a AutoStitch zafungoval na jedničku. Opět stativ v plné permanenci; mimoto jsem hodně ocenil mřížku v hledáčku mé D70ky, díky níž se jednoduše dá odhadnout potřebný překryv snímků (žádnou specializovanou stativovou hlavu pro panoráma nemám). Aby bylo vidět alespoň trochu, musel jsem nechat toto panoráma širší; nezmenšená fotka má 18842x1813 bodů.

Následují dvě panorámata z Hory Tabor. První z nich je testem víceřadého panorámatu a je složeninou dvaceti snímků ve dvou řadách po 10. Byl jsem hodně zvědavý na to, jak si s tím AutoStitch poradí, ale výsledek je více než použitelný. Výsledná plachta má 16900x2981 bodů, foceno ze stativu.

Druhé panoráma z hory Tabor je výrazně menší, pouze 5 fotografií v jedné řadě. Vlevo v pozadí hora Hermon s čepicí sněhu, nejvyšší hora Izraele. Foceno za stativu, výsledek má 7942x1228 bodů. Fotografie měly díky použití dvojího filtru (ach ta lenost) poměrně silnou vinětaci a AutoStitch si s tím poradil tak napůl, takže jsou vidět rozhraní mezi jednotlivými fotkami. Samozřejmě by se vinětace dala odstranit už před skládáním a výsledek by pak vypadal o poznání lépe.

Další panoráma je pohled na Mrtvé moře z pevnosti a stolové hory Massada. Opět se stativem, manuální nastavení expozice. Celkem 6 fotografií bez zvláštních úprav spojených AutoStitchem. Výsledek má 11082x2061 bodů.

Poslední dvě panorámata jsou spíše pokusná. Ani u jednoho jsem totiž stativ k dispozici neměl, takže vznikly jen odhadem přímo z ruky. AutoStitch ovšem ani tady nezklamal a bravurně vše spojil do jednoho celku.

Nejprve pohled do Údolí smrti - Wadi Quelt. Dole ostrůvky zeleně lemují vodovod, který dal postavit král Herodes a který vede vodu z Jeruzaléma do jeho letního sídla, do Jericha. Údolí smrti se jmenuje proto, že kromě děsivých přírodních podmínek na poutníky čekaly nesčetné bandy loupežníků, a tak přežít cestu bylo často hlavně o štěstí. Foceno z ruky, 6 fotografií. Výsledek má 9779x1980 bodů a je překvapivě spojený naprosto bez problémů.

Jako úplně poslední jsem si nechal pohled z Olivové (Olivetské) hory na jádro starého města v Jeruzalémě. Opět foceno z ruky a ještě v časové tísni, AutoStitch ale opět zabodoval. V popředí se zlatou kopulí Omarova mešita (Dome on the Rock) na Chrámové hoře a údolí posledního soudu. Celkem 5 fotek, výsledek má 8034x1971 bodů.

Tak to je z panorámat všechno, ale určitě další reportáže z Izraele ještě přijdou. Jen co se oklepu z toho sněhu tady ;).