Muzeum Sinsheim - dokončení

V posledním díle o Sinsheimu nabídnu pohled na kolekci Ferrari, sadu monopostů z různých období Formule1 a také jediný dochovaný originál monocyklu. Pokud nevíte co to je a chtěli byste to vědět, čtěte dál. (24.7.2006)

Druhý komplex hal muzea Sinsheim je věnován především automobilům a motocyklům, ale najdeme zde i lokomotivy nebo motor z ponorky. Snaha nakupit co nejvíce exponátů na co nejmenší plochu je patrná i zde, ale auta to tak nějak "lépe snesou", takže mi tahle hala přišla příjemnější.

Hned u vstupu do haly pokračuje fascinace dopravními supersoniky- jsou zde vystaveny motory z Concorde a také celá story, jak se Concorde do Sinsheimu dostal. Také je zde celkem zajímavá vitrína, obsahující několik druhů vesmírných skafandrů a jiného kosmonautického (tudíž převážně ruského) vybavení. Na kabinu Sojuzu ve Kbelích to ale nemá.

Většina exponátů v hale jsou ale opravdu automobily, a tak za skafandry nacházíme úctyhodnou sestavu monopostů z různých období Formule 1 či jejich předchůdců. Opravdu moc hezky udělané srovnání, zdá se že kurátor automobilové části je na tom podstatně lépe než jeho kolega u vojenské techniky. Hned za formulemi je vystaven také další z unikátů zdejšího muzea - legendární raketový automobil The Blue Flame, který v roce 1970 dosáhl světového rychlostního rekordu. Ten byl pokořen až za dalších 13 let.

Srovnání kokpitu závodního stroje z 30., 70. a 90. let minulého století

Rychlá (a hlavně krásná) auta jsou i v dalších expozicích - zdejší sbírku Ferrari bych kupříkladu velmi rád měl v garáži, i když vzhledem k rozsahu by spíš bylo zapotřebí středně velké parkoviště. Nemohou samozřejmě chybět ani německá auta, na čestných místech zastoupená sbírkou Porsche a Mercedesů. I Rolls-Royce tady má celkem slušné zastoupení, dokonce malou tematickou výstavku ke 100. výročí existence automobilky (tady ovšem trochu zaspali - už je to dva roky co toto výročí bylo aktuální). A ještě poslední perlička, která mě také moc potěšila - mají tu i DeLorean, sice bez stroje času, ale jinak v plné parádě. Jen je třeba jej trochu hledat, je na ochoze nahoře až úplně na konci.

Různé verze Porsche 356. Já je znám především ze hry Need for Speed ;).

No nicméně nejen auty živ je člověk, a s postupem dále do haly auta přepouštějí místo jiným, leckdy i hodně bizarním dopravním prostředkům. Jedním z nejpodivnějších je monocykl, prapradědeček dnešních motorek. V Sinsheimu mají jediný dochovaný originál, ovšem pokud pojedete přes Napajedla ve Zlínském kraji, můžete jej potkat třeba i na ulici; jeden tamní nadšenec - p. Antonín Pavelka - si vyrobil funkční repliku. Poutavou reportáž si můžete prohlédnout na webu pořadu Toulavá kamera - stojí to za to.

Monocykl - prapradědeček dnešních motorek.

I tady se najde stopa českých rukou - jeden z nejznámějších českých motocyklů, vyráběný kupodivu spíše pro potěšení než pro zisk, Čechie (pro export zvaná Böhmerland). V Sinsheimu mají její delší variantu, která prý po připojení přívěsného vozíku dokázala plnohodnotně zastoupit rodinné auto - minimálně co do počtu přepravovaných osob.

Čechie - pro export nazvaná Böhmerland

Skončit u motorek by ovšem byla velká chyba - ještě dále totiž čekají další zajímavé exponáty, které se jen tak nevidí. Fascinující je sbírka lodních motorů - mají zde motor ponorky z první světové války (vysoký jako menší dům), lodní motor německého torpédoborce nebo zajímavě řešený hvězdicovo-řadový motor ruských rychlých člunů. Vláčkaře zase potěší maximalisticky pojaté modelové kolejiště (plně funkční, pokud samozřejmě obětujete 1€ ;) ), obklopené svými velkými vzory. Mě coby počítačového nadšence zase nadchlo zřejmě jedno z prvních použití děrné pásky - na hudebních skříních, kterých tady mají snad pět. Popsat všechno snad ani nejde, takže nezbývá než doporučit - jeďte se tam podívat, určitě nebudete litovat!

Všechny fotografie z návštěvy muzea najdete v online albu.