Muzeum Sinsheim - 2. část

Další tanky, spousta letadel a nádherná auta - to a ještě mnohem více na nás ještě čeká v Technickém muzeu v Sinsheimu. Samozřejmě si také prohlídneme zevnitř oba dopravní nadzvukové tryskáče - pohromadě se dají vyfotit jen v Sinsheimu. (23.7.2006)

Přechod ze sice vyhřáté, ale jinak ještě příjemné haly na plné polední slunce nám hned zkraje umožnil plně ocenit správnost našeho rozhodnutí nejprve si projít vnitřek a teprve pak jít ven - jinak by teplota nevylezla ani nad 35°C a do toho by ani psa nevyhnal. Takhle jsme ale měli hezky teploučko a mohli jsme si vychutnat venkovní expozici bez obav ze zmrznutí.

Venkovní expozice se soustředí především na tanky a obrněné transportéry vyráběné a používané na konci a hlavně po skončení 2. sv. války. Rozsahem se ani náhodou neblíží např. muzeu v Lešanech, ale díky tomu že zastoupení západní techniky je výrazně vyšší, je se pro našince určitě na co koukat. Shodou náhod jsem tu objevil i námořní dělostřeleckou věž francouzské provenience, kterou jsem si osahal zabudovanou v torpédoborci Maillé Brézé kotvícím v Nantes.

Námořní 100mm kanón v muzeu

... a in situ, na kotvách v Nantes

Z dalších zajímavých kousků je tady třeba dělo střední ráže (105mm?) odmontované z potopeného Tirpitze u Tromsö nebo majestátný 210mm kanón pobřežní obrany zn. Škoda. Někteří z nás si také zavzpomínali na mladší léta a prohlídli si zlízka své potenciální protivníky Leopard či Patton. Ruská technika je zastoupena mnohem skromněji jedním T-34, BTR-60 a BVP-1 a jedním vrtulníkem Mi-8. Perličkou jsou kusy pancíře vyřezané z některých exponátů a položené vedle tak, aby si člověk mohl udělat představu kolik by za takový tank dostal ve sběrně. Bohužel opět chybí jakýkoli popis a tady to dost zamrzí. Jen jedna technická poznámka - při tak prudkém slunci by se určitě vyplatilo použít blesk, no asi tím horkem jsem na to úplně pozapoměl a tak část fotek vypadá jak uříznutá v půlce ostrým černým nožem. V každém případě vedro už bylo neúnosné a tak jsme ještě proběhli zbytek amerických aut v hale a hurá na oběd.

Lehký americký tank M3 Stuart. Nemůžu si pomoct, ale ve srovnání s naším LT-38 vypadá jak koloběžka.

Po obědě a krátkém odpočinku jsme se rychle vrátili zpět do muzea, a aby se nám náhodou neochladilo, tak jsme hned začali lákadlem nejvyšším (doslova) - oběma nadzvukovými dopraváky. Do obou se leze po točitém schodišti na stropu druhého komplexu hal. Po chvíli bádání, k čemu že vlastně jsou ty turnikety když už jsme jednou platili (v letadlech je málo místa a velký nával, takže počet současně přítomných lidí je přísně střežen), jsme se konečně ocitli uvnitř snad nejslavnějšího letadla na světě - uvnitř Concordu. Popravdě - žádný zázrak to není, ale vzhledem k tomu jak musel být trup postaven aby odolal rychlostem a tlaku, asi se není co divit. Tenhle Concorde přiletěl po vlastních do Baden-Badenu, odkud ho pak dovezli "náklaďákem". To doprava jeho dvojníka Tu-144 po souši až z Moskvy byla daleko větší oříšek, ale za pomoci pár jeřábů, tří lodí a nesčetně aut to nakonec zvládli. Jinak obě letadla vypadají uvnitř dost podobně, poměrně spartánská výbava (kvůli pohodlí návštěvníků je navíc pryč více jak polovina sedadel) a okna, za která by se nemusela stydět ani cela hraběte Monte Christa. Přesto je úžasné, že takový kolos dokázal letět dvakrát rychleji než zvuk (takže z Moskvy na Sibiř to trvalo jen tři hodiny, což bylo rychleji než se tam většina lidí vůbec chtěla dostat).

Concorde a Tu-144 - pohled který se naskytne jen v Sinsheimu

Kromě obou nadzvukových dopraváků je na střeše haly i pár dalších "kolegů", zajímavé jsou především těsně předválečné Tante Ju (Ju-52) a Dakota DC-3. Do všech se dá vlézt po schůdkácho podobných těm z Concordu (no podstatně kratších). Většina vnitřního vybavení je však pryč a vzhledem k horku které tam panovalo to zas tak úchvatný zážitek nebyl. Vzali jsme to tedy hopem a ještě rádi se vrátili zpátky do - beztak taky dost vyhřáté - druhé haly muzea. O tom ale až příště.

Tu-144 ze žabí perspektivy

Všechny fotografie z návštěvy muzea najdete v online albu.